دو نوع محبوب ال ای دی SMD(دیود نصب شده روی سطح) و COB (چیپ نصب شده روی بورد)  وجود دارد  هردو نورهای با کیفیتی تولید می‌کنند و دارای عمر طولانی و بهره وری فوق العاده‌ای هستند. اس ام دی (دیود نصب شده روی سطح):  اس ام دی ها دارای راندمان بالاتری نسبت به سی او بی ها هستند زیرا آنها منابع نور لومن های بالاتری برحسب وات تولید می کنند، یعنی نور بیشتر همراه با مصرف وات کمتر، آنها پرتو نور گسترده تری در فضای بزرگتری به وجود می آورند یعنی مواد کمتری برای هیت سینک استفاده می شود و درنتیجه اقتصادی تر هستند. فرایند تولید برای آنها گرانتر است چون دیودهای اس ام دی (چیپ های ال ای دی) به صورت ماشینی بر روی بورد PCB چاپ می شود. بیشتر نورپردازی های محلی از ال ای دی های SMD استفاده می کنند. لامپ های اس ام دی با یک بازتابنده‌ی مشبک پوشیده شده که مجموعه چیپهای ال ای دی را می پوشاند و نور را  به طور مساوی پخش می کند.

سی او بی چیست (چیپ روی بورد)؟

یک لامپ ال ای دیِ COB شامل یک چیپ ال ای دی تنها است که برروی لامپ نصب شده، در مقایسه با مجموعه ای از ال ای دی ها مانند یک SMD عمل می کند. چون یک خوشه تنها از ال ای دی ها در یک نقطه نصب می شوند، آنها به به خنک کنندگی بیشتری نیاز دارند بنابراین یک هیت سینک بزرگتر که معمولا از آلومینیوم ساخته شده باید نصب شود تا گرما را از بین ببرد، چون به مواد بیشتری نیاز هست تا یک هیت سینک ال ای دی مربوط به سی او بی ساخته شود هزینه‌ی نسبتاً بالاتری دارد

 

مزایای هر دو چیست؟

مزایای COB

لامپهای سی او بی منبع نوری بهتری را فراهم می‌ کنند، COB به یک نور متمرکز تر دسترسی پیدا می ‌کند، و با استفاده از بازتابنده‌هایی که دارد می تواند پرتو نور را کنترل کند. بازتابنده‌هایی از جنس کروم که دیود را احاطه کرده‌اند می توانند جابجا شوند و در زاویه‌های مختلفی قرار بگیرندو پرتوی نور را باریک تر یا پهن تر کنند. به خاطر وجود پرتوی باریک و با استفاده از بازتابنده‌ها که معمولا شفاف هستند لامپهای  سی او بی نورهای ملموس تر و شفاف تری را فراهم می‌کنند چون هیچ صفحه‌ی تار و مشبکی روی آن وجود ندارد تا وضوح نور ال ای دی را کاهش دهد به خاطر وجود لنزهای شفاف، نور بیشتری می ‌تواند نفوذ کند به این معنا که در اتاقهای با سقفهای بلند می تواند به خوبی عمل کند.

مزایایSMD

لامپهای اس ام دی می توانند بر پهنه‌ی وسیعی نورافشانی کنند، لامپ SMD نور را بر همه جا سرازیر می‌کند درنتیجه تابش خیره کننده‌ای را فراهم می کند، زاویه‌ی گسترده‌ی  پرتوی آن  برای اتاقهای بزرگتر مانند هال، اتاق خوابها، آشپزخانه‌ها و حمام ها مناسب می باشد.

چگونه می‌توانید تفاوت را بیان کنید؟

اس ام دی ها با یک لنز اکریلیک مشبک پوشیده شده اند. صفحه‌ی آن معمولا بزرگتر است.  صفحات سی او بی طوری طراحی شده اند که یک چیپ را نمایش دهند. در بیشتر مواقع طوری طراحی شده اند که مانند گلوبهای هالوژن دوقلوی سنتی باشند.

برای نصب این محصولات حتما از خمیر سیلیکون استفاده کنید.

 خرید خمیر سیلیکون

 کلیپ آموزشی تعمیر لامپ ال ای دی:

https://www.aparat.com/v/uCmPY/