DOB به معنای درایور روی بورد(Driver On Board)

 یک تکنولوژی جدید است که در لامپها از آن استفاده می شود که نیاز به داشتن درایور جداگانه را مرتفع ساخته و برخلاف دیگر لامپهای غیرDOB فناوری DOB که توسط لامپهای ECO استفاده می شده است از یک جریان AC  به جای جریان تبدیل شده به DC  استفاده می کند. این تغییر لامپها را قابل اعتمادتر و بامصرف بهینه تر انرژی ساخته، و گرمایی که یک لامپ LED می تواند تولید کند را کاهش می دهد.

                                                                                     

دسته ال ای دی های  DOB-6040A

شما این لامپها را مستقیم به برق 230 ولت وصل می کنید، و نورفراوانی را بدست می آورید، به ندرت داغ می کنند و همچنین ارزان قیمت هستند. از این دسته های ال ای دی  برای نورپردازی های خلاقانه استفاده کنید.

                                                                          

 

معرفی خانواده‌ی DOB-6040A :

در نوع شماره DOB-6040A می توانید دسته ال ای دی هایی را خریداری کنید که دارای توان 20 وات ، 30 وات یا 50 وات می باشند. این آرایه ها عایق بندی و نصب شده برروی یک نگه دارنده‌ی آلومینیومی می باشند، که باعث حصول اطمینان از هدایت و انتقال خوب حرارتی می شوند. حتی در بیشترموارد این کار ضروری نیست، زیرا این دسته در برابر حرارت بالای 150 درجه ی سانتیگراد محافظت شده هستند. این دسته ها دارای LED هایی می باشند که نور سرد سفید یا نور سفید گرم را منتشر می کنند.

عکس زیر یک نوع 20 واتی را نشان می دهد. همانطور که می بینید تنها یک چیپ در سمت چپ وجود دارد. اگرشما یک مدل 30 وات یا 50 وات خریداری کنید، سه قسمت خالی با چیپ های یکسان پر شده است و تعداد چیپهای ال ای دی بیشتری زیر لایه‌ی عایق سیلیکونی وجود دارد.

 

                                  

                                      خصوصیات فیزیکی خانواده‌ی دسته های ال ای دی DOB-6040A

 

 

پشت دسته های ال ای دی

در قسمت پشتی یک صفحه‌ی آلومینیومی صاف وجود دارد که از قسمت الکترونیکی مجزا می باشد و بنابراین به راحتی قابلیت پیچ شدن روی یک صفحه‌ی فلزی را دارد. چهار سوراخ برای قطعات الصاقی در یک مربع دقیقاً در 0.33 میلیمتر فاصله از حاشیه قرار می گیرد.  و ابعاد قطعه‌ی آلومینیومی 40 در 60 میلیمتر می باشد.

                                                                       

                                           قسمت پشتی شامل یک صفحه ی صاف آلومینیومی می باشد

 

 چیپهای LED

چیپهای ال ای دی بسیار کوچک می باشند که با چشم غیر مسلح به سختی قابل مشاهده می باشند. در مدل 20 وات که آن را آزمایش کردیم، قسمت درخشنده‌ی دسته‌ی ال ای دی ها دارای هشت ردیف می باشد، که هرکدام دارای 9 چیپ ال ای دی در مدلهای قدرتمندترو تعداد بیشتر می باشد. محدوده های طیف نوری از 380 نانومتر تا 480 نانومتر می باشد. نمودار زیر را مشاهده نمایید.

                                                      

                                                             طیف طول موج چیپهای LED به کار رفته

قطعات الکترونیکی دسته ای

شکل زیر نموداربلوکی داخلی این چیپ را نشان می دهد. این یک منبع جریان ثابت می باشد که یک جریان تعیین شده توسط یک مقاومت خارجی را توسط زنجیره ای از چیپهای ال ای دی که به صورت سری به هم متصل می باشند را ارسال می کند. سطوح خروجی به عنوان ماسفت های ولتاژ بالا طراحی شده اند وبا افت ولتاژ در آستانه‌ی 500 ولت می باشند. محافظت حرارتی در دمای 150 درجه‌ی چیپ فعال می شود، IC  به صورت خودکار جریان LED را کاهش می دهد تا هدر رفت توان کاهش پیدا کند.

                                                   

                                                         نمودار بلوکی داخلی متعلق به BP5132H و مداراستاندارد مربوط به آن

 

اطلاعات فنی DOB-6040A

-        ابعاد دسته ال ای دی ها : 40×60 میلیمتر

-        ابعاد پنل ال ای دی : 24 × 24 میلیمتر

-        ولتاژ ورودی : 230 ولت متناوب

-        توان : 20 وات، 30 وات، 50 وات

-        رنگ نور : سفید سرد یا سفید گرم

-        طیف قابل تابش: 380 تا 840 نانومتر

-        شدت نور : 80 تا 90 لومن بر وات

-        شارش نور: 1000 تا 1999 لومن

-        زاویه‌ی تابش: 180 درجه

 

DOB-6040A در عمل

کاربرد DOB-6040A

درحقیقت چیز جدیدی برای نوشتن درباره کاربرد DOB-6040A وجود ندارد. شما ولتاژهای برق بین دوقسمت لحیم شده L و N را به هم متصل می کنید و LED ها روشن خواهند شد. مدل 20 وات که ما آن را امتحان کردیم 65 میلی آمپر جریان استفاده می کند که متناسب با 14.95 وات می باشد.

                                                                       

                                          به کار بردن این مجموعه از ال ای دی ها بسیار آسان است

 

درهنگام استفاده از DOB-6040A، به یاد داشته باشید که تهدید جانی 230 ولت وجود دارد و اینکه قبل از انجام هر کاری باید خوب فکر کنید.

آیا می توانید در این دسته های ال ای دی تغییر نور ایجاد کنید؟

یک سوال مهم! جواب بله و خیر است. دسته های ال ای دی قابلیت تنظیم نور را دارند، اما چون کم مصرف هستند همه ی دیمرها قابلیت تغییر در چنین بارکمی را ندارند. ما از دیمر نوع FG02N از شرکت الکترونیک Kemo استفاده کردیم. با تنها درنظر گرفتن یکDOB-6040A  به عنوان بار هنگام روشن کردن دیمر اتفاقی نیفتاد و LED ها در حالت کاملا پرتوان روشن باقی ماندند. با اضافه کردن یک لامپ 60 وات رشته ای به عنوان بار اضافه DOB-6040A ثابت شد که کاملاً عالی قابلیت تغییر نور(دیم شدن) را دارد. هنگامی که لامپ شروع به درخشش کرد، چیپهای ال ای دی نیز شروع به انتشار نور کردند. از آن لحظه به بعد، شدت نور به آرامی توسط پتانسیومتر دیمر قابل تنظیم می باشد. از این موضوع می توانید متوجه شوید که هر دیمر استانداردی در صورتی مفید است که تعداد کمی از این دسته‌ها به سمت خروجی دیمر با هم موازی شوند.

 

                                     

                                              چیپ ال ای دی DIY سفید گرم  20وات  1800 لومن

 عمر این محصولات با استفاده از خمیر سیلیکون تا چند برابر افزایش می یابد. برای خرسد خمیر سیلیکون اینجا کلیک کنید.

 کلیپ آموزشی:

https://www.aparat.com/v/A5I6S/