به نام خدا

LED های روی بورد یا COB چیستند؟

چیپ روی بورد یا COB به  معنی نصب یک چیپ مجزای LED در تماس مستقیم با یک لایه است(مانند کاربید سیلیکون یا  نوعی از سنگ فیروزه ای) که برای تولید مجموعه های LED استفاده می شود. LED های COB دارای چندین مزیت نسبت به تکنولوژی های LED قدیمی‌تر می باشند مانند LED های نصب شده روی سطح (SMD) یا بسته های دوتایی خطی Dual Inline Package (”DIP”). بسیار قابل توجه است که فناوری COB این امکان را فراهم می کند که گردآوری مجموعه های متراکم تری از LED را امکان پذیر می کند یا اصطلاحی که مهندسین نور به آن چگالی لومن بهبود یافته می گویند. برای مثال استفاده از فناوری ال ای دی COB برروی محیطی با ابعاد 10×10 میلیمتر مربع دارای گنجایش 38 برابر LED بیشتر در مقایسه با فناوری LED دی آی پی و 8.5 برابرLEDهای بیشتر در مقایسه با فناوری LEDSMD  می باشد. این خصوصیات باعث شدت نور بالاتر و یکپارچگی نور می شود. از سوی دیگراستفاده از فناوریCOB LED  می تواند به صورت عمده ای آثار LED و مصرف انرژی را  درحالی کاهش دهد که خروجی نور آن ثابت است.

مزیت بزرگ دیگر استفاده از فناوری ال ای دی COB در این حقیقت نهفته است که دستگاههای COB تنها دارای یک مدار و دو اتصال برای کل چیپ بدون توجه به تعداد دیودها هستند. این طرح تک مدار بدون توجه به تعداد دیودها برروی چیپ منجر به سادگی برای کل دستگاه LED می شود.

مزایای چیپ روی بورد ال ای دی در برگیرنده موارد زیر است:

  • جمع و جور بودن به خاطر اندازه‌ی کوچک چیپ
  • شدت نور بالا، مخصوصاً در فواصل کوتاه
  • یکپارچگی بالا حتی در فاصله‌ی کاری کم
  • طراحی ساده به دلیل اینکه تنها به یک مدار و دو اتصال نیاز دارد
  • کارایی در دمای زیاد برای افزایش طول عمر، پایداری و قابلیت اطمینان

چرا قابلیت استفاده‌ی ال ای دی های COB از باتری بسیار مهم است؟

در هنگام طراحی یک سیستم نوردهی برمبنای باتری همیشه مبادله ای بین مقدار کیفیت بالای خروجی برحسب لومن(برای مثال: روشنایی) و طول عمر کارایی باتری وجود دارد، هرچه نور باکیفیت تر با شدت بیشتری مطالبه شود مدت زمان کارایی لامپ کوتاه تر می شود(با این فرض که از باتری های با اندازه یکسان استفاده می کنید). هرچند با پیشرفتهای اخیر فناوری ال ای دی های COB این مبادله بسیار کم شده است. برای اولین بار ال ای دی های COB با مصرف توان بسیار پایین می توانند خروجی بسیار با کیفیت و بسیار روشنی را فراهم کنند. در نتیجه یک باتری نسبتاً کوچک و سبک لیتیومی می تواند یک ال ای دی COB با سیستم نوری را برای مدتی طولانی روشن نگه دارد، این درحالی است که کیفیت بالای نور خروجی در مدت زمان طولانی با استفاده از یک باتری نسبتاً کوچک تقریباً تا چند سال پیش غیرممکن بود.

به طور خلاصه امروزه ال ای دی های چیپ روی بورد(COB) آخرین و پیشرفته ترین فناوری در بازار می باشند. به صورت آشکاری ال ای دی های COB روشن تر هستند، برق کمتری استفاده می کنند و پرتوی نوری باکیفیت‌تری در مقایسه با فناوری های قدیمی ال ای دی به عنوان خروجی ارائه می دهند.