به نام خدا

ال ای دی COB چیست؟

ال ای دی های COB اساساً چند چیپ ال ای دی هستند (عموماً 9 عدد یا بیشتر) که توسط تولیدکننده مستقیماً به یک پایه متصل شده تا یک ماژول مجزا را شکل دهد. به خاطر اینکه ال ای دی های مجزایی که در یک COB به کار رفته اند به صورت سنتی بسته نمی شوندچیپ ها به صورتی می توانند نصب شوند که فضای کمتری اشغال کنند و بیشترین استفاده از پتانسیل چیپ های ال ای دی انجام شود. وقتی که انرژی وارد بسته‌ی ال ای دی COB شود بیشتر شبیه به یک پنل نوری به نظر می رسد تا چند چراغ مجزا، وشبیه به حالتی خواهد بود که چندین ال ای دی SMD نزدیک به هم نصب شده باشند.

مزایای ال ای دی های COB

اگر ال ای دی ها به صورت چند چیپی  گردآوری شوند، محدوده‌ی انتشار نور یک ال ای دی COB می تواند معادل چندین منبع نوری در محدوده‌ی مشابهی که LED های استاندارد می توانند اشغال کنند می باشد که به این ترتیب خروجی لومن برحسب اینچ مربع بسیار افزایش می یابد.

ال ای دی های COB تنها از یک مدار با دو اتصال برای ورود الکتریسیته به چندین چیپ دیودی که درآن وجود دارد استفاده می کنند. این قابلیتها در کمتر قطعه ای به ازای هر چیپ ال ای دی برای کارکرد مناسب مورد نیاز است. علاوه برآن، کاهش تعداد قطعات، همراه با حذف ساختار سنتی بستن چیپ ال ای دی سنتی می تواند گرمای حاصل از هر چیپ ال ای دی را کاهش دهد.  پایه‌ی سرامیکی/آلومینیومی ال ای دی های COB هنگامی که با یک هیت سینک خارجی همراه می شود به عنوان رسانای انتقال حرارت با راندمان بالاتر عمل می کند که کاهش بیشتر دمای کارکرد کلی مجموعه را در برخواهد داشت. هنگام نصب یک COB به یک هیت سینک، باید احتیاط شود که هیت سینکی انتخاب شود که توانایی ازبین بردن گرمای حاصل را داشته باشد تا COB بتواند با بیشترین قابلیت خود استفاده شود. در طولانی مدت دفع حرارت مناسب بهره وری افزایش یافته و نرخ شکست را کاهش می دهد.

مفهوم دیگر ال ای دی های COB که نرخ  خرابی را کاهش می دهد این واقعیت است که لحیم کاری نقطه ای چیپ های ال ای دی ضروری نیست زیرا هر چیپ به صورت مستقیم برروی پایه نصب می شود. هرچه تعداد نقاط لحیم کاری شده کمتر باشد احتمال خرابی کاهش پیدا می کند.

کم نوری به صورت قابل توجهی کاهش می یابد  و زاویه‌ی دید افزایش پیدا می کند، به خاطر این واقعیت که هم لنزها و هم مکان قرارگیری دیگر قطعات سنتی همبندی ال ای دی با ال ای دی های COB متفاوت است.

کاربرد نورپردازی ال ای دی COB

امکانات کاربردی ال ای دی های COB شامل محدوده‌ی وسیعی می باشد. این درحالی است که این دستگاه ها می توانند برای خروجی بیشتر در نورپردازی های عمومی به کارگرفته شوند. اولین استفاده از ال ای دی های COB می تواند نورپردازی تک حالته(SSL) وجایگزینی با لامپهای هالید پرنور، روشنایی خیابانها، جاهایی که به نور با شدت بالا نیاز است و لامپهای ثابت باشد.

 نصب این محصولات با خمیر سیلیکون عمر آنها را افزایش می دهد. برای خرید خمیر سیلیکون کلیک کنید.

 کلیپ آموزشی:

https://www.aparat.com/v/KsYBr/