ال ای دی چیست؟

ال ای دیکه چکیده‌ی واژه انگلیسی آن “LED” است مخفف عبارت “Light Emitting Diode” است که در زبان فارسی به معنایدیود نورافشاناست که گاه در برخی از نوشتارها دیود نورانی نیز خوانده شده، یک قطعه الکترونیکی از شاخه‌ی دیودها است که در انواع و رنگ‌های گوناگون ساخته می‌شود.

نخستین ال‌ای‌دی‌ها در سال ۱۹۶۲ در تنها یک رنگ (سرخ / قرمز) که ترکیبی از آلمینیوم، گالیم و آرسنید بود به صورت صنعتی ساخته و به بازار عرضه شد. در آینده و در دهه‌ی ۷۰ میلادی LED ها در رنگ‌های گوناگون و متنوع دیگر نظیر آبی، زرد و نارنجی ساخته و فروخته شد. سرانجام پس از افزایش کارایی و بهینگی مصرف و کارکرد ال‌ئی‌دی‌ها در دهه‌ی ۹۰ به صورت گسترده تولید و عرضه شد.

برتری ال ای دی LED ها به دیگر منابع روشنایی

ال ای دی یا ال ئی دی یا LEDکه در واقع دیود نورافشان هستند بر دیگر منابع روشنایی نور از جمله لامپ های کم مصرف و .. به دلیل مصرف برق پایین تر، عمر مفید بیش‌تر، اندازه‌های کوچک‌تر و سرعت بیشتر در هنگان خاموش و روشن شدن برتری دارند.

امروزه لامپ های ال ای دی LED جای لامپ های رشته‌ای و حتی کم‌مصرف را گرفته‌اند و جایگزینی مناسب برای آن‌ها هستند چرا که کاملا مناسب محیط زیست می باشند.

بازده نوری بسیار بالا با برچسب‌های مصرف انرژی A / A+ / A++

قابلیت تنظیم شدت نور و استفاده ساده از منابع خورشیدی یا باتری

ال ای دی ها در هنگام استفاده حرارت زیادی تولید می کنند که باید دفع شود، برای این کار باید از خمیر سیلیکون استفاده شود. برای خرید انواع خمیر سیلیکون اینجا را کلیک کنید.

تماس با فروشگاه ال ای دی ران : 36247494-071

کلیپ آموزشی تعمیر لامپ:

https://www.aparat.com/v/149Z3/