خمیر سیلیکون

فن های خنک کننده با خمیر سیلیکون های از پیش اعمال شده عرضه می شوند، اما برای علاقه مندان به رایانه شخصی که می خواهند به دمای بهبود یافته در سرعت های بالا دست پیدا کنند، ایده خوبی است که هنگام نصب CPU خود، خمیر سیلیکون جدیدی خریداری کرده و استفاده کنند. اما دلیل خرید خمیر سیلیکون سی پییو جدید با وجود اینکه با خود پردازنده ها عموما این خمیر سیلیکونی عرضه می شود چیست؟ این پیشنهاد به این دلیل است که خمیر سیلیکونی همراه خنک کننده اغلب دارای ترکیبات قدیمی هستند، زیرا ماه ها قبل از خرید در قفسه های تولید کنندگان خمیر سیلیکون بوده اند و بعد در بسته بندی خنک کننده ها قرار گرفته اند. بنابراین در حالی که ممکن است برای پایین نگه داشتن دمای پردازنده این خمیر سی پی یو به خوبی کار کند اما احتمالاً بهترین نتایج را به همراه نخواهد داشت.

خمیر سیلیکونی نیز نیاز به تغییر سالانه دارد. خمیر CPU بعد از مدتی در نهایت خشک می شود و شروع به از دست دادن کارایی خود می کند. وقتی خمیر سیلیکون برای مدت خیلی طولانی روی پردازنده بماند، رایانه کم کم مشکلات عملکردی پیدا می کند و به تدریج بیش از حد گرم می شود. این اتفاق می تواند به مرور زمان به CPU آسیب برساند.

این مقاله به بررسی عواملی می‌پردازد که خریداران باید هنگام انتخاب خرید خمیر سیلیکون مناسب که بهترین عملکرد خنک‌کننده را به پردازنده آنها می‌دهد، در نظر بگیرند.

 خمیر سیلیکون

خمیر سیلیکون cpu چیست و چرا اینقدر مهم است؟

خمیر سیلیکون، گریس حرارتی یا گریس رسانا نیز نامیده می شود، جدا از بحث قیمت خمیر سیلیکون، این خمیر ترکیب یک ماده رسانای گرما است که بین هیت سینک و دستگاهی که قرار است خنک شود، اعمال یا به قولی تزریق می شود. رسانایی بین هیت سینک و CPU را بهبود می بخشد. هیت سینک انرژی اضافی تولید شده توسط پردازنده را با خیال راحت از دستگاه دور می کند، جایی که گرما توسط فن یا برخی از دستگاه های خنک کننده دیگر به بیرون رانده می شود.

 

این ماده رابط حرارتی می تواند بین اجزای دیگر نیز اعمال شود تا به سیستم در حفظ دمای سالم کمک کند. استفاده از خمیر سیلیکونی منجر به بهبود قابل توجهی در عملکرد حرارتی می شود و به جلوگیری از گرمای بیش از حد کمک می کند که به نوبه خود باعث افزایش طول عمر CPU می شود.

 

به همین دلیل است که یک خمیر حرارتی مهم است، به ویژه ترکیبی با کیفیت بالا از برندهای برجسته مانند آرتیک سیلور، نوکتوآ، کولر مستر و... که بدون توجه به قیمت خمیر سیلیکون cpu می توانند تا مدت ها خیال شما را راحت کنند.

چگونه یک خمیر سیلیکون کار می کند؟ یک خمیر حرارتی به روشی بسیار ساده برای کمک به بهبود هدایت گرما کار می کند. پردازنده‌ها، هیت سینک‌ها و خنک‌کننده‌ها دارای درزهای کوچکی هستند که با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیستند. این شیارها و درزهای کوچک توانایی به دام انداختن هوا را دارند و این باعث کاهش عملکرد کلی هیت سینک می شود. همانطور که احتمالا می دانید، هوا برای انتقال گرما مناسب نیست و هیت سینک ها برای انتقال گرما طراحی شده اند.

 

خمیر سیلیکون برای صاف کردن این فضاهای میکروسکوپی رو و بین سطوح کار می کند و باعث می شود که آن ها به بهترین شکل ممکن عمل کنند. با استفاده از خمیر حرارتی هیت سینک قادر است به طور موثری گرما را از قطعه تولید کننده آن منتقل کند.

 

از آنجایی که شیارهای بین هیت سینک و پردازنده کاملاً یکنواخت نیستند، خمیر CPU برای استفاده به عنوان مجرای مناسب برای تسهیل انتقال حرارت بهترعمل می کند. تمام انرژی توسط خمیر CPU جذب می شود تا اطمینان حاصل شود که فقط به سمت هیت سینک جریان می یابد و به هیچ یک از مدارهای داخلی رایانه انتقال پیدا نمی کند، موردی که برای رایانه های شخصی گیمینگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

همه خمیر سیلیکون ها یکسان نیستند

از آنجایی که انواع خمیر سیلیکون سی پی یو محصولاتی با تنوع بالا هستند، جای تعجب نیست که بازار فروش خمیر سیلیکون تا این حد شلوغ باشد. اما توجه به این نکته ضروری است که همه محصولات یکسان نیستند. حد بالای دمای خمیر حرارتی فلز مایع می تواند به 150 درجه سانتیگراد برسد، اگرچه برخی از خمیرها در بازار وجود دارند که ادعا می کنند می توانند دمای 300 درجه سانتیگراد و حتی بیشتر را تحمل کنند. البته همین میزان تحمل دمایی در قیمت خمیر سیلیکون CPU هم تاثیر مستقیم دارد.

ترکیب یک خمیر سیلیکون هدایت حرارتی و الکتریکی، دوام و ویسکوزیته آن را تعیین می کند. خمیرها از طیف گسترده ای از مواد تشکیل می شوند که عبارتند از اکسید روی، روغن سیلیکون، سرامیک، آلومینیوم، فلز مس، نقره، گرافیت، نانو ذرات کربن و انواع مختلف آنتی اکسیدان.

علاقه مندان به رایانه شخصی می توانند ترکیب حرارتی فلزی، سیلیکونی، کربنی یا سرامیکی را انتخاب کنند، اما انتخاب یکی با خواص ایده آل برای رفع نیازهای خاص آنها بسیار مهم است.

به عنوان مثال، یک گیمر با یک CPU که با سرعت سرسام آور اورکلاک شده است، باید این اطمینان را داشته باشد که تمام گرما به طور موثر از قسمت های داخلی کامپیوترشان دور می شود، بنابراین ممکن است خمیر فلزی را انتخاب کنند که بهترین خواص رسانایی را دارد.

 

ترکیبات حرارتی فلزات

این ها موثرترین هادی های حرارتی هستند، اما از نظر الکتریکی نیز بسیار رسانا هستند. این به این معنی است که هنگام استفاده از خمیر روی کنتاکت های فلزی مادربرد باید بسیار دقت کرد.

 

ترکیبات حرارتی سرامیکی

اینها هیچ فلزی ندارند، به این معنی که رسانا نیستند. اینها به طور قابل توجهی ارزان تر، استفاده ایمن تر هستند و نتایج عالی ارائه می دهند. به همین دلیل است که آنها بسیار محبوب هستند. با این حال، آنها به اندازه خمیر حرارتی فلز مایع باعث کاهش دما نمی شوند.

 

ترکیبات حرارتی سیلیکون

اینها از قبل روی پدهای حرارتی اعمال می شوند که سپس بین پردازنده و هیت سینک قرار می گیرند. استفاده از خمیرهای حرارتی سیلیکونی بسیار آسان است، اما کارایی مشابهی با سایر انواع ترکیبات ندارند.

بهتر است از چسب خمیر هیت سینک خودداری کنید زیرا به طور دائم به اجزایی که روی آن استفاده می شود می چسبد. بنابراین، اگر زمانی برای مثال نیاز به تعویض خنک کننده باشد، انجام این کار با مشکل مواجه می شود.

 

خرید خمیر سیلیکون حرارتی

خرید خمیر سیلیکون از نوع غلط نه تنها دمای رایانه شخصی را افزایش می دهد بلکه ممکن است عملکرد آن را بدتر کند. استفاده از خمیر حرارتی مناسب، چه خیمرسیلیکون کارت گرایفک و چه خمیر سیلیکونی سی پی یو بدون اورکلاک یا گرمای بیش از حد خنک نگه می دارد.

این ها چند فاکتور برای علاقه مندان به کامپیوتر است که باید قبل از خرید خمیر سیلیکون حرارتی برای بهبود دما و همچنین عملکرد رایانه شخصی برای رسیدن به بهترین عملکرد، در نظر بگیرند.

برای خرید خمیر سیلیکون کلیک کنید.

رسانایی گرمایی

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت رسانایی حرارتی خمیر سیلیکون است. خرید خمیر سیلیکون با سطوح هدایت حرارتی مناسب برای ارائه تطبیق پذیری بالا و قابلیت اطمینان کامل برای ایمن و خنک نگه داشتن سیستم شما بسیار مهم است. هر خمیر حرارتی دارای درجه رسانایی حرارتی خاص خود است که نشان می دهد چقدر در انتقال گرما از پردازنده به هیت سینک کارآمد است. وقتی رسانایی حرارتی یک خمیرسیلیکون بیشتر از دمای اجزا باشد، آنگاه دما بیشتر هم کاهش می‌یابد.

 

ترکیبات مایع و غیرفلزی دارای سطوح رسانایی متفاوتی هستند. برای خمیر حرارتی مایع یا که احتمالا با خرید خمیر سیلیکون سرنگی با آن مواجه شده اید، معمولاً 70 وات بر متر مربع از سطح است، در حالی که ترکیبات غیرفلزی دارای رسانایی بین 4 تا 10 وات بر میلی‌کول هستند. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه رتبه بندی عددی بالاتر باشد، خمیر خنک کننده دارای ترکیب بهتری در هدایت گرما خواهد بود.

چگالی و ویسکوزیته

به منظور بهبود فرآیند کاربرد، مهم است که نوعی از خمیر حرارتی را انتخاب کنید که چگالی مناسبی داشته باشد. این ویژگی به خمیر سیلیکون اجازه می دهد تا به راحتی در سراسر CPU فشرده شود. خمیر حرارتی مایع چگالی قابل توجه کمتری نسبت به خمیر سیلیکون معمولی دارد، اما استفاده از آن نیز بسیار سخت است. هنگام انتخاب خمیر مناسب، باید مراقب باشید که خمیر از سازگاری مناسبی برای اعمال مستقیم آن بر روی CPU یا GPU بدون آسیب رساندن به اجزاء برخوردار باشد.

هرچه ویسکوزیته ترکیب بیشتر باشد، خمیر سیلیکن ضخیم تر می شود و بیشتر شبیه خمیر واقعی به نظر می رسد. این نوع خمیر معمولاً برای چسباندن ترکیب هیت سینک به پردازنده یا می توان از آن ها به عنوان بهترین خمیر سیلیکون برای سی پی یو یاد کرد. ترکیبات با ویسکوزیته کمتر معمولاً مایع تر هستند و در صورت استفاده بیش از حد از ترکیب به راحتی روی مادربرد نشت می کنند. البته قیمت خمیر سیلیکون مایع با قیمت خمیر سیلیکون cup متفاوت است.

رسانا یا غیر رسانا

استفاده از یک خمیر سیلیکون خریداری شده روی پردازنده یا سایر قسمت‌های رایانه شخصی نیاز به مراقبت کامل دارد زیرا اگر خمیر سیلیکون خریداری شده بتواند جریان الکتریکی را هدایت کند، ممکن است اتصال کوتاه مضری را تجربه کنید. برای اطمینان از عدم اتصال کوتاه در هنگام استفاده از خمیر سیلیکون کامپیوتر، ایده خوبی است که ترکیبی بر پایه کربن انتخاب کنید که فاقد هرگونه رسانایی الکتریکی باشد. همچنین می‌توان ترکیبی با رسانایی کم انتخاب کرد تا امکان استفاده بدون وقفه و ایجاد اتصال کوتاه را فراهم کند، حتی اگر خمیر سیلیکون نشت کرده و هر یک از اجزای الکتریکی سیستم را لمس کند.

 

معیارTDP  یا قدرت طراحی حرارتی

توان طراحی حرارتی میزان توانی را که یک پردازنده قرار است استفاده کند نشان می دهد. این استاندارد یا معیار می تواند به عنوان تخمینی برای تعیین میزان گرمای تولید شده توسط پردازنده استفاده شود. پردازنده ای با TDP بالاتر احتمالاً قدرت و انرژی بیشتری مصرف می کند و بنابراین گرمای بسیار بیشتری تولید می کند. این نکته دیگری است که باید در هنگام انتخاب بهترین خمیر سلیکون برای سی پی یو و به نوعی دیگر حتی بهترین خمیر برای کارت گرافیک در نظر گرفت تا اطمینان حاصل شود که می تواند گرمای تولید شده را برای حفظ ایمنی، خنک نگه داشتن و بهترین عملکرد اجزای خود کنترل کند. TDP در مشخصات پردازنده ذکر شده است.

 

محلول خنک کننده

حتی با خرید بهترین خمیر مارک خمیر سیلیکون موجود در بازار، کاهش دمای یک سیستم تقریبا غیرممکن خواهد بود اگر محلول خنک کننده مورد استفاده مؤثر نباشد. کاربران رایانه شخصی باید مطمئن شوند که سیستم خنک کننده ای که استفاده می کنند، سیستمی است که می تواند به اندازه کافی با سطح گرمایی که پردازنده آن ها تولید می کند مقابله کند. در غیر این صورت، انواع خمیر سیلیکون انتخاب شده حتی اگر از بهترین خمیر سلیکون برای سی پی یو در بازار باشد اهمیتی نخواهد داشت.

 

چه مقدار از ترکیب حرارتی باید استفاده کنم؟

فقط از مقداری خمیر به اندازه نخود استفاده کنید. آن را به مرکز پردازنده بمالید تا هیت سینک بتواند ماده را روی CPU فشار دهد. این یک تکنیک عالی برای جلوگیری از پخش شدن خمیرسیلیکون روی دستگاه پخش کننده حرارت است و این روش به ویژه با محلول هایی با چسبناکی کمتر به خوبی کار می کند. هنگام استفاده از یک خمیر حرارتی مایع، یک لایه نازک کاغذ را روی CPU خود با استفاده از یک نقطه از ماده در دو طرف CPU بمالید.

 

مدت زمان ماندگاری انواع خمیر سیلیکون چقدر است؟

اکثر سازندگان برای بسته هایی که باز نشده اند، عمر مفیدی تا سه سال تعیین می‌کنند. با این حال، تاریخ تولید خمیر سیلیکون را در نظر نمی گیرد. که به این معنی است که حتی زمانی که علاقه مندان خیمیر سیلیکون جدیدی را می خرند، ممکن است مدت زیادی در قفسه ی فروشگاهی مانده باشد و این احتمال می دهد که ترکیب خمیر سیلیکون فاسد شده باشد وجود دارد.

 

خرید خمیر سلیکون

اگر تصمیم به خرید خمیر سیلیکون دارید، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، همیشه ایده خوبی است که خمیر سیلیکون خریداری شده خود و سایر مواد مربوطه را از فروشگاه‌های بزرگی خریداری کنید که می‌دانید محصولات در درون قفسه های آن ها انبار نمی شود. قیمت خمیر سیلیکون سی پی یو در فروشگاه های مختلف کاملا متفاوت است. اگر تصمیم به خرید خمیر سیلیکون سرنگی دارید یا به دنبال بهترین مارک خمیر سلیکون cpu یا بهترین خمیر سیلیکون برای لپ تاپ هستید، می‌توانید انواع خمیر سیلیکون و قیمت خمیر سیلیکونی را از طریق فروشگاه ال ای دی ران مشاهده و خرید کنید.

 

کلام آخر

قیمت خمیر سیلیکون ها متفاوت است، قیمت خمیر سیلیکون لپ تاپ با قیمت خمیر سیلیکون کارت گرافیک یا حتی قیمت خمیر سیلیکون cpu متفاوت است. در زمان خرید حتما به اطلاعات روی جعبه انواع خمیر سیلیکون خریداری شده دقت کنید تا بهترین بازخورد را از محصولی که تهیه کرده اید، به دست آورید. یکی از مهمترین نکات در خرید موادی مثل خمیر سیلیکون با توجه به نبود شناخت کافی و برندهای فیک در بازار کامپیوتر خرید آن از طریق سایت های معتبر است تا احتمال خرید خمیر سیلیکون نامناسب و فاسد به حداقل رسیده و صدمه ای به قطعات سیستم کامپیوتری شما که احتمالا حالا چند میلیونی می ارزد، وارد نشود.